Łączna liczba wyświetleń

manifest


Manifest stowarzyszenia zwykłegoTrybunał Obywatelski

(uchwalony w dniach 02-04 marca 2012 roku w Poznaniu)

Trybunał Obywatelski nawiązuje do szczytnych tradycji sądownictwa II RP i Polski Podziemnej. Stoi on na gruncie obowiązującego w Polsce prawa, w związku z czym nie będzie orzekał np. "kary śmierci" innej, niż śmierć społeczna i publiczna. Orzeczenia Trybunału Obywatelskiego są ostateczne, z natury podejmowanych przezeń spraw - a ich wykonanie należy do Obywateli. Skład Trybunału Obywatelskiego jest oparty o osoby, których priorytetem są radykalne zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości. Osoby te poznały i zrozumiały mechanizmy tego chorego systemu, procedury prawne, przepisy prawa i ich interpretacje. Naszą niezależność od “rządowych“ czy „oficjalnych“ struktur obecnej prokuratury, policji i sądownictwa polskiego gwarantuje bezinteresowność sędzi i sędziów Trybunału Obywatelskiego - jest to praca "pro publico bono", bez żadnych korzyści w tym materialnych, jak np wynagrodzenia w jakiejkolwiek formie. Powstanie i działalność Trybunału Obywatelskiego zostało wymuszone całkowitym rozkładem wszystkich struktur polskiego wymiaru sprawiedliwości, na każdym poziomie i w każdej sferze. Piętnując i obnażając publicznie nieetyczne, niemoralne i bezprawne działania " oficjalnego wymiaru sprawiedliwości", działamy w imię interesu i dobra publicznego, które zawsze stanowi "wartość nadrzędną", zgodnie z kodeksem karnym [art. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego. § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Domagamy się, natychmiastowego:

  • wprowadzenia bezwzględnego obowiązku rejestracji audio WSZELKICH czynności urzędowych dokonywanych z udziałem policji, biegłych prokuratorów i sędziów RP.
  • całkowitej likwidacji jakichkolwiek form immunitetu dla prokuratorów RP
  • gruntownego ograniczenia, wyłącznie do poziomu najniezbędniejszych gwarancji swobody orzecznictwa, immunitetu dla sędzi i sędziów RP
  • całkowitego zniesienia „przedawnienia przestępstwa”, bez względu na jego wagę i format, zwłaszcza wtedy, kiedy popełnił je urzędujący urzędnik RP. Urzędników, prokurator, sędzia itp. powinni być do końca życia ścigani za KAŻDE celowe i świadome poświadczenie nieprawdy, zatajenie prawdy, fałszowanie dokumentów, itd.
  • wprowadzenia bezwzględnego obowiązku dorocznego, publicznego składania oświadczenia majątkowego przez pracowników aparatu ścigania, wymiaru i wykonania sprawiedliwości. Na łamach prasy lokalnej, na koszt trwonionych przez nich licznymi sposobami „środków budżetowych”, powinni publikować oni stosowne oświadczenia. Któż lepiej od lokalnych społeczności jest w stanie ocenić wiarygodność takich oświadczeń?
  • Wprowadzenia wszędzie tam, gdzie trwają jakiekolwiek „prawnicze prace ustawodawcze”, przedstawicieli zainteresowanych stron. Jeżeli jest zatem mowa o więziennictwie, to w stosownej komisji sejmu RP powinni zasiadać więźniowie; jeżeli jest mowa o „reformie” kodeksów postępowania karnego itp., to w takich pracach MUSZĄ uczestniczyć OFIARY dotychczasowych rozwiązań. W szczególności, znane publicznie, liczne osoby niewinnie oskarżane, aresztowane, a często także skazywane.

Ponadto, domagamy się stanowczo:

  • wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych
  • powszechnych wyborów na urząd prezesa sądu

członkowie-założyciele stowarzyszenia zwykłego Trybunał Obywatelski, Poznań 2-4 marca 2012