Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 12 marca 2012

APEL "Wykreśl art.212 kk"



Rzetelni dziennikarze i blogerzy to strażnicy demokracji i winni mieć prawo pisaniania o nieprawidłowościach instytucji pożytku publicznego, bez obawy, brak krytyki jest szkodą dla szeroko pojętego interesu społeczeństwa.
 W ramach pierwszej akcji powstającego Trybunału Obywatelskiego, wzywam wszystkich niezgadzająccych się z postępującym bezprawiem w polskich sądach, wszystkich, którzy mają dość kundlizmu i bandytyzmu “wiecznie żywych“ metod PRL-owskich przeflancowanych do III RP, wszystkich, dla których prawda i rzetelna informacja jest wartościa ważną czy najważniejszą, o poparcie Apelu TO sprawie kampanii “Wykreśl artykułu 212” z kodeksu karnego .
Apel zostanie przesłany do ministra sprawiedliwości, Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Premiera Donalda Tuska, Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Fundacji Helsińskiej i do wszystkich organizatorów kampanii “Wykreśl art 212”.
Apel
Członkowie i sympatycy niezależnego stowarzyszenia "TRYBUNAŁ OBYWATELSKI", głeboko oburzeni zamachami na wolność słowa w Polsce uważają, iż najwyższy czas aby wreszcie polskie prawo i wymiar sprawiedliwości spełniały standardy zawarte w Ustawie Zasadniczej, a tym samym standardy cywilizowanego, demokratycznego państwa prawa XXI wieku.

Swoboda wyrażania pejoratywnych opinii o osobach publicznych i w sprawach publicznych winna być niezbywalnym prawem obywatela. Taka swoboda lub jej brak jest zasadniczym testem demokracji i wolnego społeczeństwa. Tym bardziejdziennikarze zawodowi i blogerzy, ktorzy pełnią funkcje “strażników demokracji“, winni mieć prawo pisaniania o nieprawidłowościach w działaniach władzy, businessu i instytucji pożytku publicznego, bez obawy możliwości odpowiedzialności karnej, która bez wątpieniapowstrzymuje od takiej krytyki wielu, ze szkodą dla szeroko pojętego interesu społeczeństwa.
Sama redakcja art.213 kk wyłącza bezprawność takich działań - karalną na podstawie art 212 kk – albowiem art. 213 stanowi, iż nie popełnia przestępstwa ten, ktokto podniósł zarzut publicznie i jest on prawdziwy lub służący ochronie społecznie uzasadnionego interesu. Zgodnie z wyrokiem TK SK 43/05, zawsze istnieje domniemanie, że dziennikarz ( czy to zawodowy czy bloger) działa w uzasadnionym interesie publicznym, a więc nie powinien być karany na podstawie art. 212 kk.
 Ponadto, wbrew zasadzie domniemania niewinności, ciężar dowodowy jest przeniesiony na oskarżonego, który musi udowodnić prawdziwość swoich stwierdzeń i jest to pogwałcenie zasady rzetelności procesu karnego.
Większość procesow o zniesławienie jest wytaczanych przez polityków i inne osoby publiczne w celu kneblowania ust dziennikarzom czy osobom opisujących ich działania, a przecieżwiększość wypowiedzi skarżonych na podstawie art. 212 k.k. to są wypowiedzi poczynione w interesie publicznym.Sam fakt, że takie opinie są ostre i częstonieprzyjemne nie powinien być powodem do uznania ich za przekraczające granicę wolności słowa, a system prawny - w którym krytyczne wypowiedzi karane nawet karą więzienia dlatego, iż są postrzegane przez skarżących jako nieprzyjemne, przykre czy brutalnie dla super-ego ludzi “na świeczniku” - jest systemem, w którym wolność słowa jest fikcją.
Trybunał Konstytucyjny orzekł„...Osoby wykonujące funkcje publiczne- ze względu na swą pozycję i możliwość oddziaływania zachowaniami, decyzjami, postawami, poglądami na sytuację szerszych grup społecznych - muszą zaakceptować ryzyko wystawienia się na surowszą ocenę opinii publicznej...” SK 43/05
Jedynym skutecznym ograniczeniem korupcji i bezprawia jest informowanie obywateli - a co za tym idzie świadoma i krytyczna opinia publiczna, która sama może decydować o ochronie wartości demokratycznych. żądają podjęcia działań legislacyjnym w celu usunięcia art.212 kk. 
Stowarzyszenie Trybunał Obywatelski żąda podjęcia działań legislacyjnym w celu usunięcia art.212 kk. 
Prosimy o poparcie - 
email trybunal.obywatelski@gmail.com
Lub w komentarzu pod notką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz