Łączna liczba wyświetleń

piątek, 24 sierpnia 2012

Lewe prawo (136)

 
DRABINA WIEDZY

   Wiadomość o organizowaniu przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego bezpłatnych kursów wchodzenia na drabinę zainspirowała mnie do zaprojektowania kolejnych, też jakże pożytecznych przedsięwzięć edukacyjnych.

   Należałoby np. wykorzystać talenty szefa parabanku Amber Gold. Marcin P. ma wszelkie kwalifikacje do szkolenia innych, jak dorobić się fortuny cudzym kosztem - przy dyskretnej aprobacie prokuratur i sądów.

   Ja - ze swą wiedzą życiową (62 lata stażu), obywatelską (44 lata stażu), politologiczną (zawód wyuczony) i dziennikarską (zawód wykonywany) - zgłaszam się na ochotnika do czynu społecznego, przedstawiając na "dzień dobry" dekalog mniej lub bardziej szczegółowych tematów do przerobienia z aparatczykami tzw. wymiaru sprawiedliwości.

   1. O wyższości konstytucji i innych ustaw nad widzimisię funkcjonariuszy publicznych.

   2. O potrzebie lepszego traktowania pokrzywdzonych niźli sprawców szkody.

   3. Co znaczy "sprawiedliwość" i tzw. duch prawa?

   4. Dlaczego orzeczniczą niezawisłość powinny ograniczać: litera prawa, logika rozumowania i zdrowy rozsądek?

   5. Jak odróżniać białe od czarnego, a nawet czarne od białego? (może od tego wypadałoby cykl wykładów zacząć…)

   6. Jak zachowywać się przyzwoicie w sytuacjach, w których możliwa jest swobodna ocena faktów?

   7. Jak pojąć, że bez narażenia na zarzut nieprzestrzegania prawa nie da się udowodnić prób podjęcia pracy w czasie, w którym obowiązujące przepisy nie zezwalają na zarobienie choćby złotówki?

   8. Immunitet nie jest parasolem ochronnym nad prawniczym debilizmem i bandytyzmem.

   9. Internet uniemożliwia przykrywanie orzeczniczych przekrętów archiwalnym kurzem.

   10. Nadużywanie władzy grozi rewolucją.

   Liczba miejsc w szkolnych ławkach (samych oślich) gwarantowana dla wszystkich cór i synów Temidy, zasługujących na posadzenie w nich. Z szacunku dla togowych VIP-ów, pomyślałem o dostawce - loży honorowej dla godnych szczególnego wyróżnienia: Andrzeja Niedużaka (prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości), Ewy Barnaszewskiej (prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu, członka Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa) i Marcina Cieślikowskiego (rzecznika dyscyplinarnego dolnośląsko-opolskich sędziów).
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz